Strešná krytina musí dobre vyzerať aj ochrániť


O dôležitosti kvalitnej strešnej krytiny ste sa pravdepodobne presvedčili, až keď vám začalo zatekať. Žiaľ, týchto prípadov je veľa a mnoho ľudí si robí strechu na dvakrát. Stále platí staré známe: učíme sa na vlastných chybách. Kto však investuje do takej nákladnej stavby, akou je rodinný dom, mal by sa zamyslieť nad variantom strešnej krytiny, ktorý najlepšie ochráni jeho majetok. Nepozeráme pri tom iba na cenu a krásny vzhľad, ale aj na kvalitu.  

 

Strešná krytina Tondach.sk


Vyberte si spoľahlivého dodávateľa strešnej krytiny


Pri voľbe dodávateľa strešnej krytiny dbáme aj o históriu a dobré referencie firmy. Informujte sa napríklad o zabezpečení podstrešia strešnou fóliou (zabráni, aby sa dostala do konštrukcie voda), o špeciálnych dielcoch či doplnkoch (ukončenie štítu, ukončenie strechy, ozdobné keramické príslušenstvo). Príchytky škridiel by mali vyhovovať najnovším normám a odolávať extrémnym poveternostným podmienkam. Spýtajte sa svojho dodávateľa strešnej krytiny, či vám strešný systém môže poskytnúť držiak solárneho panela alebo presvetlenie a strešné okná, ktoré odvetrajú a presvetlia vaše podkrovie. Pre vašu bezpečnosť firmy prinášajú protisnehový systém a protisnehové háky pre každý typ škridly. Dôležité je sledovať záruku strešnej krytiny.


Nie je strecha ako strecha


Ak ste zvolili klasický alebo moderný tvar strechy, vždy máte na výber z veľkého množstva extravagantných modelov škridiel, lesklých alebo matných, ktorými ohúrite okolie. Pálená strešná krytina je históriou overený stavebný materiál bez chemických prísad, dostávame sa teda okrem otázok dizajnu aj k otázkam ekológie. Pravá pálená krytina je vhodná pre nízkoenergetické, pasívne a solárne domy. Vydrží vám aj vyše sto rokov. Máte radšej prírodné odtiene strechy alebo vám viac pasuje červená, gaštanová či farba antik? Voľte farby a tvary podľa druhu vášho domu. Na tradičný dom sa výborne hodí napríklad drážková krytina, na bungalov dobre sadne posuvná škridla a takto by sme mohli diskutovať aj o modernom dome, rekonštruovanom dome či o historických objektoch. Každý štýl domu si vyžaduje iný druh strechy, aby bol výsledný dojem ohromujúci.


Potrebuje vaša strecha rekonštrukciu?


Strechu je nutné rekonštruovať, pokiaľ sú jej súčasti uvoľnené a nevytvárajú celok. Skontrolujte, či sa okolo vášho domu nenachádzajú spadnuté kúsky strešnej krytiny. Ak ich objavíte, je načase konať, inak môžete byť vážne ohrození nielen vy, ale aj vaši susedia. Prezrite si vašu strechu aj zvnútra. Nehnije vám krov? Sú v poriadku jednotlivé hranoly a laty? Kontrolu vykonávajte najmä po daždi, aby ste sa presvedčili, či vám nezateká. Zatekanie sa často odhalí aj pri odkvape, na miestach, kde je navlhnutá stena domu. Neváhajte požiadať o pomoc odborníka na strešné krytiny.